Kihagyhatatlan feketeribizlilé

A feketeribizli és az abból kipréselt feketeribizlilé éppen szezonját élvezi, s így mi is időszerűen élvezhetjük a kissé savanykás gyümölcs zamatát. Ahogy az lenni szokott a savanykás gyümölcsöknél, a feketeribizli is nagyon sok C-vitamint tartalmaz, ezért nagyon jó hatással van az immunrendszerünkre. Különleges, édes-fanyar karakterű íze miatt nem mindenki rajong érte, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Kiválóan keverhető például almalével. Az elmúlt hetekben minden hétvégenként a nagyszülők kertjében töltöttük és fáradhatatlanul szüreteltünk a már édes, mélykék szemeket, melyeknek színanyagát gyulladáscsökkentő és öregedést gátló antociánok adják. Természetesen nem csak a vödörbe, de a pocakunkba is jutott a gyümölcsből. Épp, ahogy a borsópucolásnál is lenni szokott: egy szem a kosárba, kettő a szánkba. Már előre eldöntöttem, hogy a bogyók egy részéből lekvár, másik részéből gyümölcslé fog készülni, amelyet aztán több mindenre is felhasználhatunk. A feketeribizlilé antioxidánsokban gazdag kényeztetés, amelyet nem csak magában fogyaszthatunk, de süteményekhez, tortákhoz, fagylalt készítéséhez is felhasználhatjuk. Éppen ezért szeretnénk betárazni belőle.

A feketeribizlilé jótékony hatásai

Jótékony hatásait természetesen a gyümölcsnek, a feketeribizlinek köszönheti. Tápanyag és vitamintartalma az egyik legkiemelkedőbb a piros bogyós gyümölcsök közül: például 100 grammjában csak antocián-származékokból (cianidin, delfinidin, kumarinsav stb.) több, mint 500 mg található. Sok található benne az A-vitamin provitaminjából, a karotinból, B1-, B2- és E-vitaminból is és természetesen C-vitaminból. A feketeribizli levele nagyon gazdag C-vitaminban. 100 g gyümölcsre 130-170 mg C-vitamin jut. Magjának olaja gamma-linolsavat tartalmaz. A gamma-linolsav, egy fontos telítetlen zsírsav hiánya csökkenti a bőr nedvességmegtartó- és ellenálló-képességét, és így hajlamosít a neurodermitis nevű bőrgyulladásra. A népi gyógyászatban főként a gyümölcs levét használják, de készítenek szörpöt, gyümölcslevet, cukorkát, a szárított gyümölcsből teát is!

Sarki boltból feketeribizlilé?

Természetesen nem terem minden kertben feketeribizli, de ilyenkor sem kell sajnálkoznunk, mert sok termelő foglalkozik saját kézzel gyűjtött, gondosan válogatott gyümölcsökből készített ital forgalmazásával. Ha vagyunk olyan szerencsések, hogy magunk szedhetjük, akkor várjunk az aratással addig, amíg a termés sötét lila, szinte fekete és héja kissé fényes. Ekkor már érett, és a savanykás íz mellett kellemes édes utóízzel párosul.  Jelentős kalcium-és vastartalma miatt elősegíti a vérképződést. Rendszeres fogyasztása mellett a vér kórosan magas koleszterin- és vérzsírszintjének csökkenését is segíti. Sőt! Ami igazán különlegessé teszi a feketeribizlilé egészséges nedüjét az a jelentős karotintartalma. A karotin elősegíti a bőrvédő melanin képződését, tehát gyorsabban és könnyebben barnulunk, ha elegendő a karotin-bevitelünk. Nem is gondoltad volna? Nem csak répa lehet a napi karotinforrásunk.

A feketeribizlilé íze így lesz lágy

A feketeribizlilé nagyon változatosan fogyasztható. Ha az íze túlságosan markáns, akkor bátran keverhetjük különböző gyümölcsökkel. Az almáról már esett szó, de ugyanolyan jól állnak neki a piros gyümölcsök: eper, cseresznye, meggy, málna, áfonya. A feketeribizlilével összekeverve isteni, frissítő gyümölcskoktélt kapunk.

Amennyiben sűrű és rostos a feketeribizlilé, vízzel vagy ásványvízzel hígítva és egy kis citromlével megbolondítva elsőosztályú limonádét kapunk belőle. Ha még beledobunk egy kis málnát és szedret, akkor készen is van az erdei gyümölcsös frissítőnk. Mivel hideg italról van szó, ezért a feketeribizlilé semmit sem veszít gazdag tápanyagtartalmából.

Sajnos ez nem mondható el abban az esetben, ha a gyümölcs levét hús mellé szósznak szánjuk. Ellenben karakteres ízével azonnal lenyűgözhetjük a családot, a vendégeket. Nagyon jól megy sült húsokhoz és salátákhoz. Nem csak a feketeribizliből készített borecetet használhatjuk ezeknek ízesítésére. A bogyókból préselt léből sűrűbb, jellegzetesebb mártásokat kapunk.

Ugyanilyen mesés alapanyag süteményekhez és tortákhoz. A születésnapi torta meglepetés rétege készülhet feketeribizli zseléből, ehhez pedig semmi másra nincs szükségünk, mint zselatinra és a gyümölcs levére. Bármilyen krémhez remekül illik, és remekül kiegészíti az édesebb rétegeket. Ha sűrűre főzzük, zselatin nélkül, akkor fagylalt vagy süteményöntetet kapunk.

Tejszínnel és a gyümölcshússal összeturmixolva, lefagyasztva házi feketeribizli fagylaltot kapunk, amit étcsoki öntettel, mentával érdemes tálalnunk. Mivel magunk készítettük, ezért pontosan tudjuk, mi van benne. Ha megbízható forrásból szereztük be a hozzávalókat, akkor nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy ez bizony bio-fagylalt. Mi számít megbízható forrásnak? A megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező kisgazdaságok például ebbe a kategóriába esnek, és a legtöbbjük már házhozszállítást is vállal a kedvünkért.