Mi is az a hisztamin, ami a hisztamin allergiát okozza?

Az ember több különféle allergiában is képes szenvedni az élete során. Különféle pollen és ételallergiák a legjellemzőbbek, de napjainkban egyre több ember szenved hisztamin allergia tüneteiben is. Mikor szeretnénk megérteni azt, mit is jelent a hisztamin allergia, akkor érdemes azzal kezdenünk, hogy mit is jelent a hisztamin.  A hisztamin allergia amiatt okoz különösen nagy gondot, mert szinte bármilyen életkorban kialakulhat, ebbe beleérte azt is, hogy már gyermekként is szenvedhetünk ebben az allergiában. 

A hisztaminról tudni érdemes azt is, hogy ez egy bizonyos aminosav lebomlása során jön létre.  A hisztamin nevezetű anyag a szervezetben a legnagyobb mennyiségben a hízósejtekben és a bazofil sejtekben termelődik és raktározódik le. Fontos tudni azt, hogy nem csak kizárólag a szervezetünk által termelt saját hisztamin válthat ki biológiai hatásokat és allergiás tüneteket. Különböző táplálékok alkotórészeként a bélből is felszívódhat a hisztamin.

hisztamin-allergia_pic2

Hisztamin allergia és az élelmiszerek

Vannak olyan élelmiszerek, melyeknek nagyon magas lehet a hisztamin tartalma, ezzel fokozva a hisztamin allergia kialakulásának egyéb esélyeit is.  Ennek az oka az, hogy a hosszas érlelés, tárolás során különböző aminosavak szabadulhatnak fel az ételekből, amit bizonyos baktériumok, élesztőgombák hisztaminná tudnak alakítan. Példának okáét ezek közé tartozhatnak az érett sajtok, savanyúságok (káposzta, uborka stb.) Különböző borok, a feldolgozott, füstölt húsok, halak, konzervek. Továbbá még ide tudjuk sorolni a nem megfelelő élelmiszeripari feldolgozás miatt baktériumokkal szennyezett ételek és bár valamivel kisebb mennyiségben, de ezek az élelmiszerek is tartalmaznak hisztamint: friss tejtermékek, friss húsok, hal, friss zöldségek, gyümölcsök és a fagyasztott zöldségek is. Erősen gazdagok hisztaminban még az olyan ételek is, mint a búzacsíra, kelt tészták, nem friss pékáru is okozhat gondokat, csakugyan a alkohol, fekete tea, rooibos tea, energiaital, citruslevek, limonádé, kakaós italok, paradicsomlé, kávé, csokoládé, kakaópor, szójakészítmények (pl. tofu, szójaszósz), ecetek (pl. háztartási ecet, balzsamecet, almaecet), chili, bolti fűszerkeverékek (pl. Vegeta), húsleveskocka, ketchup, adalékanyagok: benzoátok, szulfitok, nitritek, glutamát, mesterséges színezékek, zselatin, élesztő. Az alábbi ételek pedig – bár önmagukban kevés hisztamint tartalmaznak – serkenthetik a hízósejtekből a hisztaminfelszabadulást: a citrusfélék, eper, paradicsom, spenót, mogyoró, dió és élelmiszer adalékanyagok, ízfokozók.
Általánosságban elmondható, hogy minél inkább erjesztett és érlelt az adott élelmiszer, annál magasabb a hisztamin-tartalma.

Hisztamin allergia tünetei

A hisztamin allergia több fajta különböző kellemetlenségeket is tud generálni számunkra a szervezetünk különböző részein, például elsők között a légutakban megjelenik a nehézlégzés, köhögés. Emellett gondot okozhat számunkra az is, ha gyomor-bélrendszerben hasi fájdalomra panaszkodhatunk, görcsök, émelygés, hányinger, hasmenés, puffadás okozhat kellemetlenségek képében. Nők esetében a méhben fájdalmas menstruációként merülhetnek fel problémák.

A hisztamin allergia leggyakoribban megjelenő tünetei közé sorolható a bőrpír, csalánkiütés, ekcéma, viszketés, migrénhez hasonlatos fejfájás, szédülés, heves szívdobogásérzés és az orrfolyás, orrdugulás is. Ezek mellett sokan panaszkodtak már a nehézlégzésre és ritkán asztmás rohamokra is.
Azonban ezektől függetlenül előfordul torokfájás, torokviszketés, puffadás, gázosodás, hasfájás, görcsök, hasmenés és hányinger, hányás is. Fontos megemlíteni és tudni azt, hogy súlyos esetben anafilaxiás reakció is kialakulhat!
A tünetek eléggé változatosak, ezért, nehéz általános panaszokat megnevezni a hisztamin allergia esetében, mégis ezek a legismertebb példák rá.  
A túl erőteljes érzékenység jellege azzal is össze tud függni, hogy a hisztamint lebontó enzim szintje például a bőr alatt vagy a bélben alacsonyabb-e. Így jelentkezhetnek bőrpanaszok vagy bélrendszeri gondok is. Változó az is, hogy kinél milyen étel okoz problémát. A tünetek jellemzően átmenetiek, de ismétlődhetnek.

hisztamin-allergia_pic1

A hisztamin allergia kezelése

A hisztamin allergiára való kezelés lehetséges, ámde végleges megoldást eddig még nem sikerült találni erre a problémára. Azonban, a kezelés előtt mindenképpen szakértő orvossal kell konzultálni!
Az orvosi diagnózis után már lehetőség van az igazoltan kimutatott enzim-alul működés kezelésére. Az egyéni allergia és tolerancia függvényében hisztamin-szegény, illetve -mentes diétára van szüksége a betegnek, akit kezelnek a hisztamin allergiával. Egy intolerancia vizsgálata egyrészt terheléses vizsgálatból másrészt vérvizsgálatból (immunmodulált intolerancia) áll.
Nagyon fontos emiatt étrendszakértővel is konzultálni, hogy az étrend megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.  Előfordulhat, hogy a háttérben gluténérzékenység vagy áteresztő bél szindróma húzódik meg, ilyenkor a hisztamin allergia megszüntetését ezek megfelelő kezelése is felgyorsítja.