Hogyan fogyasztható a homoktövis?

Vagy szeretjük vagy nem, a homoktövis akkor is az egyik legerősebb természetes immunerősítő szupertáplálék. Értékes fitotápanyagokat, erős antioxidánsokat tartalmaz. A benne található magas vitamin és hatóanyagkoncentrátumnak köszönhetően jótékony hatással van szervezetünkre. Milyen hatásterületei vannak a homoktövisnek, ami miatt azonnal vegyük fel kedvenc hozzávalóink közé? Ez a termés segíti az emésztőrendszeri-és anyagcsere folyamatokat, a légzőszervi-és mozgásszervi rendszereinket, segíti az immunrendszerünk és ízületeink megfelelő működését, gyulladás és fertőzés esetén a gyógyulási folyamatokat is elősegíti, illet pozitív hatással van a szívünkre, érrendszerünkre, bőrünkre, szemünkre. De, ha ez még nem lenne elég érv a fogyasztására, vitalizáló, roboráló hatású alapanyagként a belőle készült ételek javítják az életminőségünket. Akkor sem kell lemondanunk róla, ha fogyókúrázunk, mert a homotövis támogatja a zsírégetést, erősíti a kötőszöveteket és a narancsbőr ellen is hatásos lehet.

Milyen formában kapható homoktövis?

A homoktövis többféleképpen kerül feldolgozásra, s ennek megfelelően eldönthetjük, hogyan szeretnénk szervezetünket támogatni vele. Akkor sem kell lemondanunk róla, ha nem akarunk előre gyártott tablettákat és olajokat venni, mert a termésből rengetegféle ital és étel készíthető házilag is. A homoktövis fogyasztható termés velő formájában, hasznosítható a gyümölcshúsban és magban található olaj is, illetve a növény leveléből készített főzet is segíti szervezetünket. Mindegyik formában más jótékony hatása érvényesül a növénynek.

Mire jó a homoktövis?

A homoktövis velő elfogyasztásával nagy dózisú C-vitaminhoz és antioxidánsokhoz jutunk. De nem csak ezért érdemes időnként magunkhoz venni. Hatóanyagainak köszönhetően regenerálja és tisztítja a májat, tanulmányok szerint gátolja a daganatos sejtek képződését, csökkenti az allergiás reakciókat és még stresszoldó hatással is bír. F- vitamin hiány miatt kialakult központi idegrendszeri zavarok esetén is segíti szervezetünket.

Milyen finomságokat készíthetünk homoktövis segítségével?

A bogyó húsából és magjából kinyert olaj szinte kötelező kelléke az otthoni patikának, hiszen antibakteriális hatása is bizonyított. Hasznos lehet torok-és mandulagyulladás, orrnyálkahártya-gyulladás esetén. A homoktövis magolajban található sterol, mely fertőtlenítő, érzéstelenítő, gyulladásgátló, valamint fájdalomcsillapító hatású. De nem muszáj elfogyasztani ahhoz, hogy jótékony hatása érvényesüljön, helyileg is nyugodtan alkalmazható. Segít a sebgyógyulásban, az ekcéma kezelésében, alkalmas az égési és fagyási sérülések, vágott sebekre és sugár okozta égési sérülések kezelésére is. Számos arckrémben, testápolóban és napfény elleni krémben megtalálható, mert minden jó tulajdonsága mellett még az UV sugarak ellen is véd.

A levelekből készített tea elsősorban az ízületi betegségek okozta kellemetlen érzéseket, tüneteket enyhíti. Vizes borogatásként, helyileg is alkalmazható bőrprobléma esetén.

Ha hozzájutunk egy kis homoktövis gyümölcshöz, akkor abból rengeteg féle finomságot készíthetünk. A hőkezelés során azonban veszíteni fog tápértékéből. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy egy-egy szuperétel még nem helyettesíti a teljes értékű, változatos táplálkozást.

Az első recept, ami garantáltan mindenki kedvence lesz a homotövis szirup. Süteményekhez, palacsintára, szörpnek is kiváló és gyorsan elkészülünk vele. A rendelkezésünkre álló gyümölcsöt alaposan mossuk meg és nyomjuk össze krumplitörővel. Ezután dupla rétegű gézbe tekerjük és az utolsó cseppig kisajtoljuk. Az így kapott gyümölcslét cukorral összeforraljuk és tartósítjuk. Miután üvegekbe töltöttük, a fejük tetejére fordítjuk azokat, hogy a hő elbánjon minden oda nem illő dologgal. Ha meghűltek, mehetnek a polcra. Ha az üvegek feldíszítjük, ajándéknak is remek. préselésnél visszamaradt masszát meg lehet szárítani és teának felhasználni. Az egész gyümölcsöt is aszalhatjuk, majd megőröljük. Télen influenzajárvány idején 1 ek port leforrázunk egy csésze forró vízzel, hagyjuk feloldódni, mézzel, vagy cukorral édesítve nagyszerű immunerősítő.

A második homoktövis recept valójában egy kifli recept egy kis meglepetéssel. Nem csak sárgabarack lekvárral lehet megtömni a finomságokat, hanem a homoktövis gyümölcséből készült változattal is. Ahhoz, hogy ilyen lekvárunk legyen a fenti szörphöz némi dzsemfixet kell adni, s máris kész. Ezt a lekvárt most fel is használjuk. 25dkg lisztet összekeverünk fél csomag sütőporral és egy csipetnyi sóval. Az eldolgozott 20dkg vajjal a kezünkkel elmorzsoljuk a lisztet és belekeverjük a 20 dkg félzsíros túrót. Miután jól átgyúrtuk kinyújtjuk a tésztát és háromszögekre vágjuk. Egy teáskanállal mindegyik háromszög alsó harmadába teszünk egy kevés lekvárt. Ezután feltekerjük a kis kifliket, s a kikent sütőlemezre helyezzük őket egy kis távolságot hagyva egymástól. 15 percig sütjük előmelegített sütőben, légkeveréses módban. A család minden tagja odalesz ezért a finomságért.